środa, 4 listopada 2015

Dziewięć BramBędzie trochę o kartach. W Mniejszych Arkanach Tarota występują tak zwane Karty Bramy które oznaczają jakąś ważną chwilę w życiu, zmianę, osiągnięcie lub porażkę. Po prostu przejście lub nie do nowej jakości.

I.Trójka Buław- karta z żywiołu Ognia. Tu mamy dynamiczne działanie, akcję, osiągnięcie zamierzonych celów. Najczęściej chodzi o zdobycie dóbr materialnych w postaci domu, mieszkania, samochodu, rozwinięcia biznesu. Nowe horyzonty i wizje które się spełnią. Oczywiście na pytanie o uczucia ta karta też da odpowiedź pozytywną, że oto zaczyna się nowy twórczy etap w tej materii. Gdy Karta się odwraca oznacza to że teraz nie nadszedł właściwy czas na realizację planów. Trzeba wszystko jeszcze raz dokładnie przeanalizować i po prostu poczekać na lepszą passę.
II. Piątka Kielichów - druga Brama to energia żywiołu Wody. Pokazuje stan emocjonalnego wyczerpania i rozpaczy. Zawiodła miłość i przyjaciele, bilans wyszedł poniżej zera. To stan depresji, głębokiego smutku, rozrachunków z życiem. Odurzanie się alkoholem lub innymi substancjami. To ból rozstania, pożegnanie. Ale także nadzieja i szansa na nowe jutro. Jeszcze wiele przed nami, radość i szczęście nadejdą po chwilach rozpaczy i zwątpienia. Odnośnie spraw materialnych i biznesu, konieczność ostrożności, zaciśnięcie pasa, konieczność szukania nowych rozwiązań. Odwrócona mówi że poprawa nie nastąpi szybko. Jeśli nie podejmie się walki o siebie ten stan może się utrwalić. Upadek firmy, strata pracy. Prognoza raczej negatywna. III. Ósemka Kielichów - Mówi o stanie znudzenia dotychczasowym życiem. Poszukiwaniu czegoś nowego, ekscytującego. Pogoń za nową miłością, ekscytacją, zabawą. Może pokazywać kryzys wieku średniego. Czasem, szukanie kwadratowych jaj i dziury w całym. Brak cierpliwości. W biznesie, słaby czas, nielojalny wspólnik, brak dobrej strategii. Odwrócona -pokazuje że taki stan się utrzyma. Człowiek nie przejrzy na oczy, będzie gonił króliczka, którego złapanie jest niemożliwe gdyż ściga iluzję. Obsesje. Pogłębiające się zniechęcenie.IV.Szóstka Mieczy - Miecze
żywioł Powietrza.Ta Brama prowadzi do diametralnej zmiany dotychczasowego życia. Pokazuje trudy życia, rozpad rodziny, chorobę, operację. Utratę majątku, kryzysową sytuację. Ale daje radę, jeśli weźmiemy się w garść to zaczniemy wszystko od nowa na drugim brzegu.  Czasem mówi o porzuceniu wszystkiego w tajemniczych okolicznościach, ucieczce, zatarciu własnych śladów. Udanie się w podróż celem odrodzenia się. W położeniu odwróconym - szanse na powodzenie wszelkich przedsięwzięć są bardzo małe, wręcz nie ma ich wcale.  Przytłoczenie, brak sił na podniesienie się z gruzów. Wypadek, nieuleczalna choroba, śmierć. 


V.Ósemka Mieczy - Niewola, spowodowana samoograniczaniem się. Brak wiary w siebie, scedowanie odpowiedzialności na innych. Wymówka typu - " on mi nie pozwoli", "czasy są niedobre", "nie mam sił na zmiany". Chorobliwe imaginacje. Zawalenie obowiązków w pracy, niezadowolenie szefostwa. Jeśli zechcesz łatwo zrzucisz pęta, podążysz śmiało do przodu gdyż tak na prawdę nic ci nie grozi. Odwrócona - radzi poczekać, nie czas na zmiany, okoliczności rzeczywiście nie sprzyjają.


VI. AS Denarów- Żywioł Ziemi. To najmocniejsza karta w Małych Arkanach, ma moc 12 stopni czyli taką jak karty Transformacje z Major Arkanów. czyli Super karta. As wróży wszelakie szczęście i powodzenie. Można od razu zakończyć odczyt gdyż pojawienie się go oznacza niebywały sukces w każdej dziedzinie i nie ma po co drążyć dalej. Nawet w pozycji odwróconej jego znaczenie się nie zmienia, może tylko wskazywać że na spełnienie trzeba będzie troszkę dłużej poczekać.VII. Szóstka Denarów-  Brama do sukcesu, szczególnie finansowego ale w innych dziedzinach też zapowiada powodzenie. Reprezentuje filantropa, sponsora, mecenasa kultury.Przekazywanie wiedzy. Spadek. Odwrócona- powiada że hojność osoby jest wykalkulowana, że kieruje się próżnością i egoizmem. Ma swoje cele gdy niby bezinteresownie pomaga. Pycha, pogarda dla niezaradnych, biednych i słabych. Łapówka, korupcja. szwindel.

VIII. Dziewiątka Denarów - Zrealizowanie planów nie przynosi szczęścia. Odczucie powierzchowności i pustki. Sukces nie dający satysfakcji. Szukanie rady u autorytetów. Dobra mina do złej gry. Np. Atrakcyjna młoda żona otoczona luksusem przez bogatego biznesmena, nagle czuje się ubezwłasnowolniona i dusi się w upragnionym splendorze. Odwrócona - jedynym osiągnięciem będą pieniądze ale często zdobyte w nieuczciwy sposób. Brak szczęścia, autorytety zawiodły. Labirynt, kombinacje zamiast fair play.IX. Dziesiątka Denarów - Sukces. Dom. Szczęście rodzinne. Docenianie mądrości pokoleń. Pamięć o przodkach, tradycja. Odwrócona - zakończenie cyklu. Wymarcie rodu. Możliwy sukces ale potrzeba dużo czasu. Nowe zasady, tradycje odchodzą w cień. Chwilowo napięcia rodzinne, między rodzicami a dziećmi.Nie wyczerpałam tu oczywiście znaczeń, to tylko zarys dla rozeznania. Każda z tych kart zmienia swą wymowę w danym rozkładzie dla konkretnej osoby. I oczywiście w różnych książkach znajdziemy różniące się interpretacje, dlatego warto wypracować własne. Ale jakieś tam wspólne mianowniki powinny być zachowane.


4 komentarze:

 1. Bardzo cenne wskazówki. Proszę o więcej,w ogóle świetny blog :-) Kaśka

  OdpowiedzUsuń
 2. tak a propos Buław, to przypomniała mi się anegdota... jak wiadomo, czasem zamiennie używa się słowa "różdżki"... kiedyś podczas jakiejś rozmowy o Tarocie znajoma mówi:
  - coś, tam, coś tam, ósemka róż... różdzyk... rószczków... różyczek... no, k...a KIJÓW, przecież wiesz,o co chodzi!...
  pozdrawiać :)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Ja tam wolę Buławy, bezpieczniejsze niż łamanie języka na różdżkach ;)

   Usuń