niedziela, 6 marca 2016

Pogański Tarot


Pagan Tarot to jedna z niezliczonych wersji Tarota. Jak zwykle troszkę się różni w wymowie, zwłaszcza niektórych kart w porównaniu z klasycznymi. I tak zamiast giermka, rycerza, królowej i króla mamy elemental, inicjanta, nowicjusza i starszego. Jak nazwa wskazuje jest to talia odnosząca się do praktykujących pogan wszelkich odłamów i oni najlepiej ją zrozumieją. Oczywiście można nią wróżyć każdemu, wcześniej zapoznając się z jej wydźwiękiem. Mam te karty od niedawna i zaprzyjaźniam się z nimi. W zasadzie od początku jasno do mnie mówią. Niestety nie było w mojej tali tłumaczenia polskiego tym razem, a do angielskiego nie zajrzałam bo gdzieś się zapodziało. Nie szukam w żadnych źródłach, postanowiłam rozpracować ją sama. Kiedyś ewentualnie skonfrontuję z wersją autorów. Opiszę w następnych postach te karty które różnią się grafiką i przekazem szczególnie.Elemental Ziemi, czyli dworu Denarów. Typowy Gnom, Skarbek czy też Krasnolud. Ten który strzeże dobra Natury, mieszka w jaskiniach, podziemnych dziuplach. Lubi też przyziemne, materialne przyjemności. Miło mu dźwięczy pełna kieska. Pomoże tym którzy się do niego zwrócą w rytuałach ale muszą pamiętać by w podzięce odstąpić mu jego dolę. Gość jest konkretny, coś za coś, a potrafi też być złośliwy. Wejście z nim w konflikt będzie miało nieprzyjemne skutki. Ten miły dziadunio potrafi się odegrać. Warto pozdrowić go i jego braci gdy odwiedzamy lasy czy groty. Trzeba pamiętać że nie znoszą oni zaśmiecania swego rewiru i niszczenia przyrody. Mają na pieńku z kłusownikami i myśliwymi.
7 komentarzy:

 1. Proszę pisać jak najwiecej o kartach,ich znaczeniach w rozkładach.
  Pod kątem różnych tali to też bardzo pomocne i ciekawe.
  Kaśka

  OdpowiedzUsuń
 2. Gnomek wygląda dla mnie bardzo złośliwie i zgryźliwie ;)
  Szkoda, że nie są bardziej skuteczne w zwalczaniu śmieciarzy, kłusowników i innych myśliwych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i obecnego ministra środowiska...

   Usuń
  2. Lidio bo taki jest ;) Jakieś efekty te Gnomy mają,niedawno przeczytałam w DF wywiad z byłym myśliwym który już dawno się nawrócił a teraz działa w obronie Natury.Napisał książę pt 'Farba znaczy krew' którą oczywiście zamierzam nabyć.Fantastycznie w wywiadzie opowiada o swojej wewnętrznej przemianie.

   Usuń
 3. ciekawy pomysł, nie znałem go wcześniej... na razie tak rzuciłem tylko kontrolnie okiem do neta... niezła /i trafna/ jest XIII przedstawiająca rytuał przejścia...
  pozdrawiać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i jużeś mnie pan ubiegł zamiast cierpliwie poczekać na kolejne odsłony ;) o tej karcie też będzie.

   Usuń