poniedziałek, 14 marca 2016

Tarot Pogan cd...

I. Mag - Mag, tu rodzaju żeńskiego nie odbiega jakoś bardzo od standardu. Podoba mi się ta karta, zamiast tradycyjnego stołu mamy  ołtarz na kamiennym łonie Natury. Większość rytuałów pogańskich odbywa się właśnie w plenerze, gdzie łatwiej o kontakt z Żywiołami. Widać że Mag jest pogrążony w transie, że złapał kontakt z odpowiednią energią. Pokazuje kolejny szczebel emancypacji Kobiet, które spełniają się w dotychczas typowo męskich profesjach.


II. Kapłanka - Tu mamy Sabat lub inne magiczne spotkanie. Zebrani noszą odpowiednie szaty, co jest typowe dla Magii ceremonialnej. Kapłanką jest oczywiście kobieta w jasnej szacie ale widać też eteryczną postać na tle nieba. To zapewne objawiająca się energia Duchowego przewodnika, wyższej Kapłanki, Bogini której zebrani oddają cześć i proszą o wsparcie. Ta karta powie nam o wejściu na nową drogę np rozwoju duchowego, awansie, poznaniu nowej wiedzy, zmiany dotychczasowych zainteresowań. przeżyciu które zmienia nagle nasz światopogląd. A także o tym że jeśli w głębi lasu spotkamy człowieka w długim płaszczu to niekoniecznie jest to ekshibicjonista a na przykład wyznawca Wicca ;)


XV. Diabeł - W tej talii jest odmiennie i ciekawie przedstawiony. Jako wizje, niepewność, coś co próbuje zawrócić człowieka z obranej drogi. Jako lęki, koszmary, widziadła, obawy.  Diabełek potrafi grać na uczuciach. Możliwe że też strach przed odpowiedzialnością i "normalnym" życiem.XVII. Gwiazdy - Znowu otwarta przestrzeń, las pod osłoną nocy. Wtedy można skonfrontować się łatwiej ze swoim wewnętrznym Ja. Można pofantazjować, pomedytować nad własną doskonałością. W ciemności może też zabłysnąć nagle coś nieznanego, co wzbudza lęk ale warto spróbować to oswoić. Gwiazdy obiecują że wspomogą w problemach, tylko trzeba uwierzyć w tą swoją szczęśliwą.


VI. Kochankowie - Bardzo ciekawie przedstawiona konieczność dokonania wyboru. Też wiąże się z uczuciami ale tu bardziej do rodziny i stowarzyszenia. Jednak będąc w rozdwojeniu żadnemu aspektowi nie da się poświecić w stu procentach. Trzeba wypracować kompromis, wybrać priorytety. Dlatego w wielu religiach kapłanów obowiązuje celibat. Dobrze że jest taka instytucja jak babcia, która tu ewidentnie ratuje sytuację.


Możliwe że jeszcze z czasem coś tu dopiszę, w miarę poznawania kart i pracy z nimi.2 komentarze:

 1. koncepcja Diabła /Diabełka?/ zaiste ciekawa, na dużym luzie, z humorem...
  "Jestem śmieszny czort, wiec śmieję się"...
  /Roman Kostrzewski/...
  całość:
  https://youtu.be/2zQbyifVY-U
  ...
  co prawda każda karta Tarota nie ma swojej wartości bezwzględnej, zależy ona od kontekstu, jednak XVI /Maison Dieu/ zwykle mi się kojarzy negatywnie, zaś XVII /L'Etoile/ bardzo radośnie, wręcz euforycznie... tu jednak, w tej talii "Gwiazda" jawi mi się mocno stonowana, aż się ociera klimatem o XIV /Temperance/... po prostu ta postać białej panienki skojarzyła mi się z Królową Śniegu...
  pozdrawiać :)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie to jest fajne w tych innych taliach,że mamy nowe skojarzenia.Królowa Śiegu (tej to zawsze za gorąco ;),wezmę tą opcję pod uwagę.

   Usuń