sobota, 17 września 2016

Świat Podziemny

Świat podziemny jest fascynujący, od zawsze uwielbiam wszelkie kopalnie, podziemia, groty, jaskinie. Od kilku lat na poważnie eksplorujemy sprawdzoną grupą nawet trudne i niedostępne ogółowi miejsca. Oczywiście na zwyczajne wycieczki z przewodnikiem też się zawsze załapuję będąc jak tym razem na dolnym Śląsku. Znajduje się tam kompleks Riese, o którym napisano już całe tomy. Są to tunele wydrążone w twardej gnejsowej skale. Powstanie tego obiektu jest okupione katorżniczą pracą tysięcy więźniów. Zdjęcia są pomieszane, z różnych wejść (tego lata), tak standardowych jak i naszych prywatnych eskapad. Trasa ogólnodostępna jest oczywiście okablowana i oświetlona. panuje tu specyficzny mikroklimat, temperatura jest stała ok 5-7 stopni. Zawsze, nawet na krótką wycieczkę trzeba się odpowiednio ubrać. Jest dość wilgotno a nawet mokro, zwykłą trasę przejdziemy w adidasach lub traperach, dziką już tylko w gumowcach a nawet woderach. Można sobie też popływać. Będą też potrzebne latarki, najlepiej czołowe no i oczywiście kaski, które ja zwę hełmami. Jeszcze parę innych gadżetów może się przydać. Wchodząc zawsze należy pozdrowić Gnomy i Skarbki, oraz wszelkie inne Istoty podziemi których nawet nie znamy. Warto jest mieć ich po swojej stronie. W tych sztolniach jest mnóstwo energii i zabłąkanych Duszyczek, gdyż wyrobnicy żyli i umierali w okropnych warunkach. Na niektórych zdjęciach są jakieś niezidentyfikowane rozbłyski, smugi których nie można wytłumaczyć zawieruszonym palcem, brudnym obiektywem lub odbiciem światła flesza. Trzeba być oczywiście ostrożnym w interpretacji ale kto wie, może coś w tym jest. cdn
                 


                
 

6 komentarzy:

 1. Nawet pająki znalazły sobie pod ziemią miejsce do życia :)
  Rozbłyskom niezidentyfikowanym wolę się nie przyglądać za bardzo ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To Sieciarz jaskiniowy, jadowity ponoć ale jakoś tak na równi z szerszeniem. W drugiej części będzie jeszcze trochę wyraźniejszy 'niezidentyfikowany obiekt', nie wolno się bać ;)

   Usuń
  2. Jak jakoś na równi z szerszeniem, to lepiej dziada unikać ;)
   Bać się nie boję, ale czasem tak jakoś człekowi nieswojo jest ;) w niektórych miejscach, w Bornym tak mi dziwnie bywało, a kot nasz czasem w mieszkaniu się w coś intensywnie wpatrywał. Chociaż tam były mieszkania dla podoficerów i oficerów radzieckich.

   Usuń
  3. No tak, nieswojo może być ;) a zwierzątka maja bardziej wyostrzone zmysły, to i więcej widzą.

   Usuń
 2. fascynująco piękne i jakby nieco...
  klaustrofobiczne...
  ale to chyba dobrze... gdyby nie odrobina klaustrofobii /bez przesady, rzecz jasna/, to naga małpa zdemolowałaby podziemia w takim stopniu, jak zdemolowała i demoluje dalej powierzchnię Ziemi...
  pozdrawiać jzns :)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ta kreatura zniszczyła już sporo jaskiń. Pourywane stalaktyty i stalagmity, demolki dla zabawy, zaśmiecanie, graffiti ale na szczęście nie są w stanie dotrzeć w głębsze rejony. Bo tam bez wiedzy i przygotowania można nabić sobie guza, zresztą bywały akcje ratunkowe jak takie pętaki gdzieś utknęły.

   Usuń